U ZEC Speleo kući otvorena čitaonica "Prof. Josip Ribarić"
Povodom 70. godišnjice smrti jezikoslovca Josipa Ribarića u Znanstveno edukacijskom centru Speleo kuća u Vodicama u subotu, 5. listopada 2024., otvorena je čitaonica njemu u čast. Na otvorenju su se okupili mještani Vodica te brojna rodbina i gosti, a čitaonicu su prigodnim govorima otvorili mještanka Vesna Žmak, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica te načelnica Općine Lanišće Roberta Medica.
Čitaonica je otvorena na inicijativu mještana sela, kako bi imali mjesto redovitog okupljanja, razgovora o knjigama i očuvanja povijesne i kulturne baštine Vodica. Mještani su sami uredili i opremili čitaonicu, a projekt je financijski pomogao Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije te Općina Lanišće. U prostoru čitaonice posjetitelji mogu pronaći literaturu vezanu uz povijest i tradiciju mjesta Vodice i Ćićarije, djela autora rodom iz Vodica te su na zidovima izložena umjetnička djela mještana. U čitaonici se nalazi i prigodni kutak za djecu sa slikovnicama i dječjim knjigama.
Nakon otvorenja, u ZEC Speleo kući održan je skup posvećen Josipu Ribariću, na temu njegovog života i rada te okrugli stol "Ćići u priči: Govori Općine Lanišće".
Učenici OŠ „J.Rakovac“ - Sv. Lovreč Pazenatički u potrazi za biljnim vrstama Ćićarije
Četrdesetak učenika 7. i 8.razreda OŠ „J. Rakovac“ - Sv. Lovreč Pazenatički i njihove učiteljice posjetili su 13. svibnja Znanstveno edukacijski centar u Vodicama.
Nakon razgledavanja centra, učenici su obišli stazu ljekovitog bilja uz stručno vodstvo edukatora iz Javne ustanove Natura Histrica.
Učenici su podijeljeni u grupe te su dobili zadatak pronalaska određenih biljnih vrsta.
Sve su grupe uspješno savladale ovaj zabavni terenski zadatak.
Nakon povratka u ZEC učenici su obišli i postav muzeja krša.
U Vodicama je 20.11.2021. održano treće kolo Ćićarija Trail Run projekta na kojem je nastupilo 46 natjecatelja iz Istre i Kvarnera.
Baza, odnosno start i cilj bio je ispred Znanstveno edukacijskog centra "Speleo kuća".
Ćićarija Trail Run je projekt koji obuhvaća šest mini utrka zamišljenih kao treninge od kojih se svaki održava u drugom selu na Ćićariji.
Želja i ideja projekta je revitalizirati postojeće i napraviti nove pješačke puteve i staze koje će se koristiti tijekom cijele godine za šetnju, planinarenje, ali i treninge te prezentirati manje poznata sela na Ćićariji svima koji se bave outdoor turizmom.
Ćićarija je prepoznata po stazi 100 milja Istre koja prolazi njenim selima i obroncima, a ovim projektom želja je privući korisnike te staze i u druga sela te predstaviti ljepote netaknute prirode i kulturne baštine.
Projekt je organiziran od strane sportsko rekreativnog kluba Sport box iz Buzeta koji djeluje kao udruga, a osnovan je 2020. godine s idejom da se ožive stari planinarski i pješački putevi, razviju novi te promoviraju neistraženi djelovi Ćićarije i Buzeštine.
Članovi udruge su i sami zaljubljenici u prirodu, planinari i trail trkači kojima su dobro poznati brojni vrhovi Ćićarije: Žbevnica, Gomila, Orljak, Županj vrh, Šija vrh… te razne staze i putevi za koje je želja da ih upoznaju i koriste svi ostali koji dođu na Ćićariju te da im staze i projekt budu motiv dolaska u ovaj kraj i tijekom jesenjeg i zimskog perioda.
Od 22.-27.06.2021. održana je izviđačka kolonija poletaraca i pčelica "Mowglijeve družine" iz Odreda izviđača "Istra" iz Pule. Izviđači su izvršavali svoje izviđačke aktivnosti, obavljali dežurstva u zgradi, igrali se i učili. Edukator "Nature Histrice" upoznao je male izviđače s ljekovitim i samoniklim biljkama na Ćićariji, učio ih sakupljati i raditi herbarij, razgovarali su o kršu i vodama na planini a organizirao im je i pješačenje od 8 km.
Završna konferencija za medije, partnere i dionike EU projekta LIKE – Living on the Karst Edge
Kako bi zajedno dali osvrt na proteklu suradnju i rad na projektu unazad 30 mjeseci, dana 24. veljače 2020. u Pučkom otvorenom učilištu „Augustin Vivoda“ u Buzetu održana je Završna konferencija EU projekta LIKE – Living on the Karst Edge za medije, ali i sve dionike, partnere, i suradnike projekta.
Ono što veseli cijeli tim projekta LIKE je da je na Završnoj konferenciji projekta sa zadovoljstvom ustvrđeno da je projekt dosegao ambiciozno postavljene ciljeve izrade zajedničkih alata za upravljanje projektnim područjem i promocije usluga ekosustava, da su provedene su sve planirane demonstracijske akcije i aktivnosti planirane radi poboljšanja uvjeta staništa i vrsta. Također, osmišljeni su brojni edukacijski paketi koji ostaju kao ostavština za nove projektne ideje.
Odsjek za zaštitu prirode i okoliša Istarske županije bio je vodeći partner projekta LIKE, financiranog iz Programa Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014.-2020., te je zajedno je s ostalih 7 projektnih partnera ovim projektom ciljano utrošio osiguranih 1,5 milijuna eura na aktivnosti usmjerene prema valorizaciji prirodnih vrijednosti prekograničnog područja krša, izradi stručnih podloga nužnih formalnu zaštitu tog područja, ali i promociji ključnih izazova i poruka – zaštita prirode (ni)je zabrana već prilika za održivi gospodarski i društveni razvoj.
Dodatno, formalna zaštita prirodno vrijednih područja osigurava stručnu usmjerenost i konstantnost rada stručnog tima na razvojnim ciljevima, financijsku stabilnost kao garanciju da neće doći do zastoja u radu na zacrtanim razvojnim ciljevima, brend šireg područja koji posljedično osigurava dodatnu vrijednost i bolji plasman svih proizvoda i usluga sa zaštićenog područja, kao i povećani interes brojnih ciljnih skupina za posjet tom području te znatno povećani kapacitet osiguravanja dodatnih financijskih sredstava za aktivnosti zaštite područja i prikladne razvojne projekte putem brojnih raspoloživih programa EU i drugih fondova.
Partnerska struktura sastavljena je od nadležnih institucija, visokoškolskih ustanova i stručnih udruga ravnomjerno zastupljenih s obje strane granica koje su svojim zajedničkim radom pokazali upravo ono što programi prekogranične suradnje i potiču, a to je izmjena znanja, iskustva i osiguranje dodatne vrijednosti zajedničkim radom na zajedničkim izazovima. Partneri projekta LIKE, uz Istarsku županiju, su Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode, DOPPS - Društvo za promatranje i proučavanje ptica Slovenije, Udruga Biom, Univerza na Primorskem, Prirodoslovni muzej Rijeka, Javna ustanova Natura Histrica i Općina Kopar.
Sam projekt LIKE zadnji je u nizu projekata koje je Istarska županija u domeni zaštite prirode krškog ruba osmišljavala i prijavljivala na pozive Programa prekogranične suradnje Slovenija – Hrvatska. Najbolji je to način da osiguramo nužno povezivanje nadležnih institucija i stručnih organizacija s obje strane granica koje se bave zaštitom prirode, ali i da osiguramo dostatna financijska sredstva za zaštitu i unaprijeđenije krškog ruba. Možemo ustvrditi da je to prepoznalo i Upravljačko tijelo ovog Programa, obzirom da je podržalo implementaciju već četiriju projekta tima Istarske županije i njihovih partnera, usmjerenih na područje krškog ruba u razdoblju od 2008. godine do danas.
Ono što nakon projekta LIKE ostaje
Ono što ostaje nakon projekta LIKE prvenstveno su rezultati poput izrađenih Smjernica za zajedničko upravljanje područjem Natura 2000 s obje strane granica što je ujedno i zakonska obveza nadležnih institucija u Sloveniji i Hrvatskoj. Rezultat LIKE-a je i Stručna podloga za proglašenje regionalnog plana Ćićarija na temelju koje će Istarska županija sagledati opravdanost formalne zaštite Ćićarije kao najviše kategorije županijske zaštite koju još trenutno nemamo u Istri.
Znanstveni dio projektnog tima izradio je nove ili unaprijedio postojeće programe monitoringa ugroženih vrsta vertikalnih stijena i krških travnjaka, a prepoznati nedostatak kvalitetnih i stručnih edukativnih programa usmjerenih na lokalne prirodne posebnosti nadomješten je gotovim didaktičkim materijalima za razne ciljne i dobne skupine koji će se sigurno nastaviti koristiti i nakon provedbe projekta.
Razmatrajući pritiske na pojedine prirodne vrijednosti projekt je osigurao potrebne infrastrukturne zahvate poput parkirališta namijenjenog sportskim penjačima i drugim rekreativcima u mjestu Osp u Sloveniji, te novi penjački sektor LIKE u Buzetskom kanjonu s hrvatske strane.
Projektni pristup
Na kraju, možda i najveća vrijednost projekta je osjetna uključenost sportaša, znanstvenika, lokalnog stanovništva, predstavnika svih medija, lokalnih vlasti i drugih dionika. Projektni tim uložio je znatne napore na vidljivost projektnih rezultata i promicanje važnosti zaštite prirodnih sustava krškog ruba putem formalne zaštite poput regionalnog parka. Pod sloganom „Ćićarija zove!“ projekt LIKE otvoreno svih poziva da uživaju i žive krški rub, kao područje prirodne baštine obiju država.
Zahvaljujemo svim članovima projekta i brojnim suradnicima na odlično obavljenom poslu i nadamo se nastavku ove uspješne suradnje od koje se puno očekuje i u sljedećem programskom razdoblju!
Zašto Ćićarija ima priliku postati područje s najvećom kategorijom regionalne zaštite?
Regionalni park prilika je za razvoj i zaštitu ovog velikog, ekonomski slabo razvijenog i nedovoljno naseljenog područja koje uključuje cijelo administrativno područje Općine Lanišće te manje dijelove područja Grada Buzeta. Radi se o najvisoj županijskoj kategoriji zaštite prirode i odluku o njegovom proglasenju donosi Županijska skupština uz prethodno odobrenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
Trenutno u Istri nemamo prirodno vrijedno područje koje posjeduje takvu kategoriju zaštite regionalne razine (Gornji i Donji Kamenjak su značajni krajobraz poput šume Kontija u Vrsaru, a imamo i okolicu Istarskih toplica i Pazinsku jamu, te brojne druge redom niže kategorije zaštite). Zaštićena područja nacionalnog značaja u Istri su otočje Brijuni i Park prirode Učka, kao i posebni rezervati poput Motovunske šume i podmorja Limskog zaljeva.
Osnovu za uspostavu takve regionalne kategorije zaštite prirode osigurala je Istarska županija posljednjim Izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja 2016. godine kada je prijedlog za obuhvat zaštite Ćićarije uvršten u Prostorni plan Istarske županije.
Regionalni park naglasak zaštite stavlja na društvene i kulturno krajobrazne vrijednosti te ih objedinjuje i štiti, za razliku od nacionalnih parkova i parkova prirode čiji je naglasak zaštite usmjeren prvenstveno na prirodne vrijednosti tih područja.
Proglašavanje nije moguće bez šireg konsenzusa javnosti i stručne analize
Proglašavanje Regionalnog parka donosi se aktom o proglašenju na Županijskoj skupštini kojemu mora prethoditi postupak Izvještavanja i izjašnjavanja javnosti u trajanju od 30 dana. Postupak uključuje i javni uvid i izlaganje, kao i izradu stručne podloge za proglašenje, te geodetske podloge i postojanje Izjave Istarske županije o raspoloživosti dostatnih financijskih sredstava i prihvaćanju predloženog modela upravljanja tim područjem. Propisano čl. 123. do 128. Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine br. 15/18).
Projekt LIKE osigurat će Stručnu podlogu, definirati prijedlog modela upravljanja i procijeniti potrebnu visinu financijskih sredstava, što je veliki korak prema samoj odluci o proglašenju zaštite.
Što je uopće regionalni park, zašto zaštita prirode predstavlja priliku za razvoj i zašto je to uopće planirano na Ćićariji? Hoće li proglašavanje regionalnog parka negativno utjecati na vlasništvo i planirane aktivnosti lokalnog stanovništva, te ukoliko neće, što zapravo taj regionalni park nudi lokalnom stanovništvu?
Projekt LIKE usmjerio je svoje aktivnosti u izradu Stručne podloge za proglašenje Regionalnog parka Ćićarija za što je angažiran konzorcij međunarodnih stručnjaka koji svaki u svojoj domeni ekspertize slažu dokument koji treba popisati i valorizirati prirodne, kulturne, povijesne, krajobrazne, socio-ekonomske i društvene vrijednosti Ćićarije, te ponuditi prihvatljivi model upravljanja i procijeniti opravdanost plana o regionalnom parku.
Cijeli se postupak odvija transparentno uz uključivanje svih dionika, kako lokalne i regionalne vlasti, tako i stanovništva, poduzetnika i sportaša, a planira se dovršiti do veljače 2020. godine. Tada ćemo biti puno bliže stvarnoj slici opravdanosti tog ambicioznog plana koji je od strane projektnog tima LIKE prepoznat kao jedini način za stvarni prosperitet i zaštitu tog područja Istre.
U tom smo postupku u nekoliko navrata održavali izlaganja i organizirali radionice s domaćim stanovništvom i ciljnim skupinama. Na tim smo događanjima odgovarali na brojna pitanja o tome što je to uopće regionalni park, zašto zaštita prirode predstavlja priliku za razvoj i zašto je to uopće planirano na Ćićariji. Hoće li proglašavanje regionalnog parka negativno utjecati na vlasništvo i planirane aktivnosti lokalnog stanovništva, te ukoliko neće, što to zapravo taj regionalni park nudi lokalnom stanovništvu?
Ovaj Newsletter projekta LIKE smo iz tog razloga posvetili temi Regionalnog parka Ćićarija sa željom da odgovorimo na neka otvorena pitanja i razjasnimo izazove koje očekujemo na putu do proglašenja regionalnog parka Ćićarija.
Udruga studenata biologije BIODIVA u ZEC Speleo kući održala motivacijski vikend za buduće studente
Članovi Udruge studenata biologije BIODIVA - društvo varstvenih biologov Fakulteta za matematiku, prirodoslovlje i informacijske tehnologije Univerze na Primorksem iz Kopra proteklog su vikenda, od 29.11. do 1.12.2019. boravili u ZEC Speleo kući u Vodicama, gdje su za 21 učenika i maturanata organizirali motivacijski vikend za buduće biologe.
Novi studenti konzervacijske biologije sudjelovali su u terenskim aktivnostima udruge osmišljenim kako bi budući studenti iskusili timski rad s već iskusnim biolozima, te kako bi polaznici bolje upoznali krški okoliš i prirodne vrijednosti koje ga krase.
Udruga studenata BIODIVA često provodi terenske aktivnosti s ciljem daljnjeg obrazovanja i stjecanja iskustva kako učenika, tako i djece te šire javnosti. Aktivnosti se također dotiču tema poput biološke raznolikosti Istre, zaštićenih područja i šire. Plan za 2020. godinu predviđa dio terenskih aktivnosti na krškom rubu, a proljeće je rezervirano za teren leptira, botanike i ptica namijenjen dodatnoj edukaciji i stjecanju terenskog iskustva sudionika.
Nadamo se da je na tragu dugogodišnja suradnja i razvoj novih programa na Ćićariji za razne ciljne skupine.
Održan trening prve pomoći za članove Osnovne jedinice DCKIŽ
U Vodicama je od 8. do 10. studenoga održan drugi trening obnove znanja iz osnovnih postupaka pružanja prve pomoći za članove Osnovne jedinice DCKIŽ te edukacija o primjeni AVD-a. Kroz tri radna dana osim ponavljanja znanja iz prve pomoći provjeravalo se i ranije naučeno znanje iz kartografije. Osnovnoj jedinici DCKIŽ pridružila su se 2 člana iz Crvenog križa Primorsko-goranske županije te četiri člana iz Crvenog krsta/križa Brčko distrikta. Ukupno treningu su prisustvovala 24 sudionika. Edukaciju je održao doktor Sanjin Bučić. Nakon što su obnovili svoje znanje za sve učesnike održan je usmeni i pismeni dio ispita. Druženje je završilo u nedjelju u veseloj i opuštenoj atmosferi.
Udruga pravnika Istarske županije upoznaje ljepote Ćićarije
Udruga pravnika Istarske županije obratila nam se s idejom da u sklopu njihove inicijative „Upoznaj svoju županiju“ organiziramo posjet Ćićariji i Znanstveno edukacijskom centru ZEC Speleo kuća u mjestu Vodice, uz stručno vodstvo. Ideja nam se svidjela i proveli smo ju u dijelo prošle subote, 26. studenoga.
Grupa od 12 pravnika, neki u mirovini, a neki još aktivni i u radnom odnosu, uživali su u lijepom vremenu i šetnji po poučnoj stazi „Putevima ljekovitog bilja“ oko mjesta Vodice. Neizostavan je bio posjet i Muzeju krša i objektu ZEC Speleo kuća gdje smo raspravljali o potencijalu Ćićarije i planovima uspostave Regionalnog parka Ćićarija.
Nismo ostali nezamijećeni i od strane susjeda koji su nas počastili pićem dobrodošlice, a na kraju smo se svi zajedno podružili u Jelovicama u Konobi Lovac.
Sve u svemu, uspješan dan kojeg ćemo sigurno ponoviti.
Poticanjem stočarstva na Ćićariji prema očuvanju krških travnjaka i pašnjaka
Kako se poticajnim mjerama i kategorizacijom prirodno vrijednih područja može stvoriti eko brend koji takav proizvod čini više traženim i kvalitetnijim od konkurencije?!
Glas Istre prenosi intenciju Upravnog odjela nadležnog za poljoprivredu Istarske županije da na području Ćićarije, tj. šireg područja planiranog regionalnog parka Ćićarija posebnim mjerama planira poticati razvoj kozarstva što paralelno predstavlja i moguć pozitivan učinak na očuvanje i zaštitu krških travnjaka i pašnjaka. Inicijativa nije povezana s planom uspostave regionalnog parka, ali se s tim planom potpuno slaže te očekivane pozitivne učinke čini još izglednijim i boljim.
U petak 18. listopada, Općina Lanišće je pak na inicijativu slovenskog poduzetnika iz Donje Bitnje, sazvala mještane Vodica i Jelovica u ZEC Spelo kuću u mjestu Vodice. Tema je bila razmatranje mogućnosti ustupanja na korištenje trenutno nekorištene zemlje, za potrebe ispaše pedesetak krava. Radi se o pasmini šarole goveda koje bi navedeni slovenski poduzetnik u slobodnoj ispaši na otvorenom uzgajao po modelu ekološkog uzgoja, a za što je vlasnicima zemljišta spreman ustupiti financijsku naknadu prema dogovoru. Raspravljalo se o iznosima od 20 do 100 € po hektaru s napomenom da je poduzetnik zainteresiran za površinu od otprilike 100 Ha. Ishodi ove inicijative još nisu poznati, ali se u svakom slučaju radi o praksi koju je potrebno poticati jer su očekivane koristi višestruke - sprječava se zaraštanje travnjaka i pašnjaka, na taj se način osigurava i očuvanje bioraznolikosti radi koje se ovo područje smatra prirodno vrijednim i značajnim, a osigurava se i proizvod za kojeg se po više linija mogu osigurati razne vrste poticaja od nacionalnih programa, programa Europske unije, pa tako i od Istarske županije.
Novi programi za edukaciju na temu prirode u Znanstveno edukacijskom centru ZEC Speleo kuća
Aktivnostima projekta LIKE – Living on the Karst Edge osiguran je dolazak i rad istraživača i raznih stručnjaka na području Ćićarije, a isto tako njima se provode brojna događanja i programi u Znanstveno edukacijskom centru (ZEC) Speleo kuća u mjestu Vodice. To rezultira čestim posjetima vrtićkih, osnovno i srednjoškolskih grupa, studenata i drugih grupa mladih na područje netaknute prirode koja je ujedno i njezin najveći potencijal.
Kako bi i ubuduće osigurali veću prisutnost posjetitelja na području Ćićarije, projektom LIKE izraditi će se veći broj edukacijskih programa koje će provoditi stručno i osposobljeno osoblje projektnih partnera tijekom i nakon završetka projekta.
Krajnji korisnici bit će djeca predškolskog uzrasta, učenici osnovnih i srednjih škola, studenti, obitelji te odgojno-obrazovni djelatnici.
Programi se izrađuju od strane projektnih partnera koji već imaju značajna iskustva u takvim aktivnostima ili su i sami dio odgojno-obrazovnih sustava u svojoj zemlji, poput Univerze na Primorskem iz Kopra i Prirodoslovnog muzeja Rijeka. Javna ustanova Natura Histrica se kao institucija za upravljanje Natura 2000 područjima uključuje u provedbu praktičnih demonstracijskih aktivnosti u prirodi, a Istarska županija kao začetnik razvoja ZEC Speleo kuće, zamišljenog kao inkubatora svih inicijativa popularizacije znanosti i zaštite prirode projektnog područja.
Svrha je definiranje edukacijskih programa koji će se jednako kvalitetno moći provoditi i nakon završetka projekta s drugim generacijama djece, učenika, srednjoškolaca i studenata projektnog područja. Programi se planiraju uključiti u odgojno-obrazovne sustave projektnog područja i tako predstavljaju alat za kontinuirano osvješćivanje sadašnje generacije mladih ljudi, ali i svih budućih generacija.
Trenutno projektni tim LIKE nadograđuje postojeću internet stranicu ZEC Speleo kuće na način da se sadržajno i vizualno atraktivno može pregledati ponuda edukativnih programa i svih njegovih karakteristika, kao i financijske potrebe za njegovo provođenje, uz opciju pregleda na slovenskom, hrvatskom i engleskom jeziku.
Novi programi i njihova ponuda na internet stranici očekuje se krajem 2019. godine.
Programi koji će biti dostupni na mrežnim stranicama su sljedeći:
Provođenje edukacije studenata - Studijski program za provođenje kampa na Ćićariji
Program kampa rezultat je zajedničkog rada projektnih partnera, uz koordinaciju partnera Univerza na Primorskem, nositelja izrade i realizacije programa. Program kampa sadrži i izrađene radne materijale za njegovo provođenje, detaljan raspored predavanja i terena po danima i izvršitelje predavanja i terena. Važno je naglasiti da program sadrži i raščlanjenu financijsku konstrukciju provedbe kampa kako bi se definirao jasan financijski okvir za provođenje programa i nakon završetka projekta.
Svrha izrade studentskog kampa je mogućnost njegovog jednostavnog ponavljanja s novim generacijama studenata prema utvrđenom i provjerenom sadržaju koji zadovoljava potrebe studenata i njihovog nastavnog programa.Cilj je da se u budućnosti studijski program provodi u suradnji sa što većim brojem sveučilišta prekograničnog područja, ali i šire.
PROGRAM Priroda 2000
Priprema za voditelje radionica Priroda 2000 sa »Zelenom knjigom znanja«, radnim listićima koje će polaznici radionica ispunjavati na radionicama. Materijali namijenjeni provođenju programa bit će slobodni za uporabu svim zainteresiranima i dostupni na stranici ZEC Speleo kuće.
Edukativne spoznajno-istraživačke radionice – Projektom LIKE je osmišljeno pet edukativnih i kreativnih spoznajno-istraživačkih radionica koje će se nuditi na mrežnoj stranici ZEC Speleo kuće.
Tematske poludnevne radionice za cijelu obitelji - dvije radionice koje će se provoditi u prostorima ZEC Speleo kuće i u prirodi Ćićarije.
Cilj radionice je pobuditi kod polaznika spoznaju o važnosti očuvanja bioraznolikosti na primjeru krških travnjaka koje nepovratno gubimo. Radionica ukazuje i na važnost ekonomske usluge ekosustava. Izradit će se priprema s radnim materijalima, koja će biti dostupna na web stranici ZEC Speleo kuće s ciljem ponude provedbe i nakon završetka projekta.
Stručnjaci rade na izradi prijedloga stručne podloge za proglašenje Regionalnog parka Ćićarija
Članovi konzorcija za izradu prijedloga stručne podloge za proglašenje Regionalnog parka Ćićarija u sklopu projekta LIKE – Living on the Karst Edge sastali su se 21. i 22. svibnja u ugodnom prostoru ZEC Speleo kuće u Vodicama. Članovi iz Oikon Ltd. - Institute of Applied Ecology, ZaVita i DvokutEcro raspravljali su o biološkim, kulturno-povijesnim, krajobraznim, hidrogeološkim značajkama Ćićarije te kako se oni međusobno odnose i isprepliću na jedinstvenom području vrijednom zaštite.
Kiša je odlučila popustiti pa su imali priliku i posjetiti neke od značajnih mjesta (Jelovice, Mlini, Slum, Trstenik, Rašpor, Račja Vas, Lanišće i druge) i bolje upoznati ovo posebno područje.
U nedjelju 2.6. će dio stručnog tima biti i na manifestaciji „Zarozgajmo na Ćićariji“ u Lanišću, pa će oni koji žele znati više o prirodnim potencijalima područja Ćićarije i planovima za uspostavu regionalnog parka moći čuti koju više. Normalno, u razgovoru sa stanovništvom i dionicima na području Ćićarije očekujemo i da ćemo dobiti neke korisne informacije i prijedloge.
Tema jubilarne 60. Istrijade „Preživljavanje u istarskoj divljini“
Već tradicionalni susret klubova studenata Istre, pod nazivom Istrijada, ove je godine obilježio jubilarnu 60. godinu postojanja za dva aktivna istarska studentska kluba. Prva inačica Istrijade održana je u Labinu 1957. godine kada se takav susret nazivao Smotra klubova. Već je tada među okupljenim studentima zaživio naziv Istrijada koji je kasnije i službeno postao naziv ovog susreta.
Već se 60 godina Klub studenata „Istarski Klub“ Rijeka i Kluba studenata Istre „Mate Balota“ Zagreb sastaju kako bi se bolje povezali, stvorili nova prijateljstva među članovima te promovirali istarsku kulturu i zajedništvo, a tako je bilo i ove godine.
Tema ovogodišnje Istrijade bila je „Preživljavanje u istarskoj divljini“ te se program bazirao na igrama s naglaskom na timski rad, orijentaciju u prostoru (posebice noćnu navigaciju), upoznavanje okoline i pješačke staze „Putevima ljekovitog bilja“ te stjecanju praktičnih znanja važnih za preživljavanje. Službenom otvaranju prisustvovali su istarski župan Valter Flego i županijski vijećnik Vili Rosanda koji su asistirali u formiranju parova sastavljenih od po jednog člana riječkog i zagrebačkog kluba za natjecateljski dio Istrijade.
Za pravo gastronomsko preživljavanje tijekom cijelog vikenda, pobrinuli su se sudionici predvođeni Ivanom Rutkom, koji su pokazali zavidne kulinarske sposobnosti pripremajući specijalitete poput fritaje, pašte sa šugon i roštilja. Glavne zvijezde ovogodišnje Istrijade bili su gosti iz Astronomskog društva „Istra“ Pula predvođeni Lucianom Gržinićem. Sudionici i mještani Vodica imali su priliku poslušati predavanje o povijesti astronomije i noćnoj navigaciji te upoznati se s mogućnošću orijentacije tijekom noći bez pomoćnih instrumenata i uređaja. Nakon predavanja uslijedio je praktični dio promatranja zvijezda i noćnog neba teleskopom te neplanirani dio preživljavanja na niskim noćnim temperaturama Ćićarije. Vremenske (ne)prilike otežale su provedbu dijela aktivnosti, no, unatoč tome, sve su radionice provedene i stanje na bodovnoj ljestvici bilo je jako tijesno. O pobjedničkom paru odlučio je kviz znanja, a glavnu nagradu, karte za Sea Star festival, osvojili su Ivan Rutko i Edi Smolčak. Zbog jubilarne 60. godišnjice i izrazito pozitivne atmosfere, svi su sudionici nagrađeni diplomama za sudjelovanje i prigodnim majicama.
Značaj ovakve manifestacije je mnogostruk, ne samo za klubove, nego i za samo mjesto Vodice u kojima se ona održava zadnjih 5 godina. Na kraju svakog susreta preostaje samo odbrojavanje do sljedeće godine, a ono će biti olakšano lijepim uspomenama i započetim prijateljstvima.
Terenska istraživanja špilja i jama Ćićarije u sklopu projekta LIKE
U sklopu projekta LIKE započela su terenska istraživanja za izradu stručne podloge za proglašenje Regionalnog parka Ćićarija, koju izrađuju stručnjaci tvrtki Oikon d.o.o. – Institut za primijenjenu ekologiju, ZaVita d.o.o., Dvokut Ecro d.o.o. i Dinaric Hub d.o.o. Stručnjaci Oikon d.o.o. – Institut za primijenjenu ekologiju i Dinaric Hub d.o.o. su u suradnji sa istarskim speleolozima posjetili neke značajnije speleološke objekte na području Ćićarije. Prvenstveno su u fokusu bili lokaliteti ekološke mreže Natura 2000 čiji su ciljevi očuvanja stanišni tip (8310) Špilje i jame zatvorene za javnost. Na širem području Ćićarije ima 5 podzemnih objekata koji su dio ekološke mreže Natura 2000: Jama kod Rašpora, Novačka pećina, Radota špilja, Špilja iznad Velikog bresta i Špilja pod Krugom.
Prilikom posjete Novačke pećine koja je stanište kornjaša tankovratnog podzemljara (Leptodirus hochenwartii). Pronalazak i opis tankovratića 1832. kao potpuno prilagođenog stanara podzemlja smatra se početkom biospeleologije s obzirom na to da je tada prevladavalo mišljenje kako podzemlje nije pogodno stanište za život. Uz tankovratića, špilju krasi impozantan ulaz kojeg je teško uhvatiti u jednom kadru te nedaleko od njega, pokoji uspavani šišmiš.
Posjećeno je još nekoliko objekata: jama Žbevnica koja zapravo nije blizu istoimenog vrha, no svejedno ju krasi vidikovac na vrhu izdanka stijene u kojoj se nalazi. Zatim Špilja iznad Velikog bresta s nekoliko simpatičnih dvoranica gdje su se osim šišmiša mogli zamijetiti i krpelji – pomalo zabrinjavajuće daleko od ulaza. Posjećena je i 140 m duboka Radota špilja čije sige bi ostavile malo koga ravnodušnim. Nakon Radote, s ulaza je zavireno u legendarnu Jamu kod Rašpora koja nakon 97 godina istraživanja, 365 m dubine i oko 5,5 km kanala i dalje pokazuje nevjerojatan potencijal za daljnja istraživanja, no poprilično rastužuje velika količina otpada oko samog ulaza.
Trening za članove Županijskog interventnog tima iz prve pomoći
U Znanstveno-edukacijskom centru "Speleo kuća" od 15. do 17. ožujka održan je trening članova Županijskog interventnog tima iz prve pomoći. Treningu su prisustvovali 21 volonter i djelatnici Crvenog križa iz Istarske županije te 7 gostiju iz Crvenog krsta/križa Brčko distrikta BiH.
Prvi dan treninga, nakon dolaska u Vodice započeo je teorijskim dijelom koji je za ŽIT-ovce održao doktor Ante Valčić. Drugog dana mu se pridružila i doktorica Gordana Antić Šego te su zajedno održali praktični dio prve pomoći. Uz pomoć opreme s članovima su vježbali kako zbrinjavati ozljede koje se mogu pojaviti kod intervencija na koje kao članovi tima Crvenog križa mogu biti pozvani u slučaju nesreća ili drugih izvanrednih stanja.
Posljednjeg dana članovi su najprije odradili usmeni dio ispita gdje su uz pomoć liječnika mogli pokazati naučena znanja te su na kraju dana imali i pismeni dio ispita. Trening je završio u popodnevnim satima, a spoj prekrasnog ambijenta Ćićarije, druženja i kvalitetnog rada pokazali su se kao pozitivan faktor u ovakvom načinu rada.
PROJEKT "LIKE" I TRADICIJSKA UPORABA LJEKOVITOG I AROMATIČNOG BILJA
Javna ustanova Natura Histrica je krajem kolovoza u sklopu projekta "LIKE – Living on the karst edge" financiranog iz programa prekogranične suradnje INTERREG Slovenija-Hrvatska, organizirala javni događaj na temu "Tradicijska uporaba ljekovitog i aromatičnog bilja na krškom rubu".
Javno događanje je održano 24.kolovoza u prostorijama ZEC "Speleo – kuća" u Vodicama (Ćićarija) te na obližnjoj poučnoj stazi "Putevima ljekovitog bilja".
Sudionici su dobili detaljne informacije o pojmovima ljekovitog i aromatičnog bilja te njihovim svojstvima i ključnim karakteristikama za prepoznavanje.
Prilikom obilaska poučne staze, g. Slavko Brana upoznao je prisutne s nekim od načina uporabe kao i potencijalnim problemima prekomjerne eksploatacije samoniklog bilja.
Događanju su prisustvovali djelatnici javnih službi s aktivnostima vezanim uz prirodu i okoliš, djelatnici školskih i visokoobrazovnih ustanova, lokalno stanovništvo, članovi raznih udruga i klubova te bismo ovim putem htjeli svim sudionicima zahvaliti na izdvojenom vremenu.
Izuzetno nam je drago što je ova važna tema prepoznata kao bitna i zanimljiva te se nadamo da će ovakav interes šire javnosti biti iskazan i za buduće radionice i događaje u sklopu projekta "LIKE".
Poziv na edukativne radionice i javno događanje - Projekt LIKE
Javna ustanova Natura Histrica Vas poziva na edukativne radionice i javno događanje na krškom rubu.
Događanja se organiziraju u sklopu provedbe projekta "LIKE – Living on the karst edge" - sufinanciranog iz Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska 2014-2020 (SLO-HR225).
"INVAZIVNE BILJNE VRSTE"
Vodice, 20.08.2018. od 17.00h
Buzet, 27.08.2018. od 17.00h
Cilj radionica je sudionicima pojasniti pojam invazivnih biljnih vrsta, njihovo prepoznavanje, unos i širenje te prijetnje koje te vrste predstavljaju za bioraznolikost, a samim time i za određene grane gospodarstva.
Nakon uvodnog predavanja, obići ćemo nekoliko područja na Ćićariji gdje će sudionici moći vidjeti invazivne biljne vrste u prirodnom okruženju, stoga molimo sve sudionike da pripreme adekvatnu odjeću i obuću za kraći terenski obilazak.
"TRADICIJSKA UPORABA LJEKOVITOG I AROMATIČNOG BILJA NA KRŠKOM RUBU"
Vodice, 24.08.2018. od 10.00h
Cilj javnog događanja je prisutnima pojasniti pojmove ljekovitog i aromatičnog bilja, njihova ljekovita svojstva, prepoznavanje te predstaviti tradicionalne načine njihove uporabe. Javno događanje će se odvijati u prostorijama ZEC "Speleo kuća" kao i na stazi ljekovitog bilja u Vodicama, stoga molimo sve sudionike da pripreme adekvatnu odjeću i obuću za kraći terenski obilazak.
Aktivnosti projekta LIKE – Living on the Karst Edge, financiranog iz Programa INTERREG V-A SI-HR, usmjerene su ka osmišljavanju i izradi edukativnih sadržaja i radionica koje će se u okviru projekta održavati u ZEC Speleo kući u Vodicama.
Djelatnici JU Natura Histrica u proteklih su mjesec dana redovito boravili na Ćićariji gdje su odrađivali projektne aktivnosti.
Prvo su na području Žbevnice odrađene aktivnosti radnog paketa T3 (Doprinos povoljnom stanju očuvanosti Natura2000 vrsta na stanišnom tipu istočnih submediteranskih suhih travnjaka - tip 62A0). Zajedno s kolegama iz Univerze na Primorskem iz Kopra, odrađeno je kartiranje zaštićene biljne vrste nerazgranjeni srpac (Serratula lycopifolia) za koju je jedino poznato stanište u Istri upravo Žbevnica. Osim kartiranja odrađena je i fitocenološka snimka odabranih testnih ploha površine 50m² koja je pokazala oko 80 različitih biljnih vrsta na toj površini. U sklopu istraživanja, izmjerena je i dubina tla te orijentacija i ekspozicija padine na kojoj se nalaze testne plohe. Predstoji nam još košnja testnih ploha kako bi za vrijeme trajanja projekta LIKE mogli pratiti kretanje populacije u odnosu na postojanje tradicionalnih poljoprivrednih radnji na travnjacima.
Nakon istraživanja travnjaka, uslijedio je terenski obilazak projektnog područja s tvrtkom ZaVita d.o.o. iz Slovenije koja je angažirana od strane ZRSVN-a (Zavod Republike Slovenije za varstvo narave) da analizira rekreativne aktivnosti na krškom rubu i njihov razvojni potencijal. Obišli smo tako djelić najzanimljivijih punktova na Ćićariji. U Vodicama smo posjetili ZEC Speleo kuću, nakon čega smo se uputili prema planinarima zanimljivoj Žbevnici s obližnjim planinarskim domom. Put nas je vodio kroz mjesta Slum, Trstenik, Dane, Brgudac, Jelovice i Lanišće, a za kraj smo posjetili gospodina Nevia u kampu na Raspadalici gdje smo saznali pregršt zanimljivih informacija o turističkom potencijalu kojeg krije Ćićarija.
Aktivnostima na Ćićariji tu nije kraj i u skorijoj budućnosti nas očekuju zanimljive radionice o bioraznolikosti i invazivnim vrstama na Ćićariji, o čemu će svi zainteresirani biti na vrijeme obaviješteni.
Projekt LIKE gost tradicionalne manifestacije "Zarozgajmo na Ćićariji" u Lanišću
Tim projekta Like okupio se u srijedu 23. svibnja 2018. u ZEC Speleo kući u Vodicama te obavio sve potrebne pripreme za sudjelovanje na manifestaciji „Zarozgajmo na Ćićariji“, koja će se ove nedjelje (27. svibnja) održati u Lanišću.
U okviru projekta LIKE nabavili smo tri mikroskopa i tri lupe koje ćemo koristiti za edukaciju i znanstvena istraživanja bogate i raznolike flore i faune krškog ruba.
U nedjelju, nakon mise i degustacije ćićkog menija, u 13.30 sati u općinskoj vijećnici održat će se program pod nazivom „Otkrijte tajne mikrosvijeta biljaka i životinja“. Pokazat ćemo vam osnove rada na mikroskopu i lupi te ćete moći pogledati prostim okom nevidljive ljepote raznih preparata biljaka i kukaca koji nas svakodnevno okružuju.
Dr.sc. Boštjan Šurina u 15 sati održat će zanimljivo i edukativno predavanje „Ugroženi biljni svijet krškog ruba“, također u sklopu projekta LIKE.
U Speleo kući održana Istrijada - tradicionalno druženje klubova studenata Istre
„Grotu na grotu, mi na Ćićariju“ naziv je ovogodišnjeg izdanja Istrijade, tradicionalnog susreta klubova studenata Istre, Istarski klub Rijeka i Klub studenata Istre "Mate Balota" Zagreb, održanog 28. i 29. travnja u ZEC Speleo kući u Vodicama.
Središnja tema ovogodišnjeg druženja bila je pljočkanje, tradicionalna pučka igra karakteristična za Istru koja je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro RH. Uz razne edukativne i zabavne sadržaje, sudionici su se okušali u ovoj napetoj i zabavnoj igri gađanja kamenom i na taj su način dali svoj doprinos nastavku tradicije i očuvanju igre od zaborava.
Istrijada se svake godine održava s ciljem povezivanja članova istarskih klubova studenata, razmjene iskustava i razvijanja novih programskih ideja, ali prije svega radi očuvanja istarske kulture i tradicije.
Osnovnoškolci iz Kanfanara obilježili Dan planeta Zemlje u Vodicama
Učenici OŠ Petra Studenca iz Kanfanara posjetili su u petak, 20. travnja 2018. Znanstveno-edukacijski centar "Speleo kuća" u Vodicama gdje su kroz terensku nastavu obilježili Dan planeta Zemlje.
Uz stručno vodstvo djelatnika JU Natura Histrica, učenici su imali prilike naučiti o važnosti vode za život, kruženju vode u prirodi, nastanku i razvoju krškog reljefa i speleoloških objekata, važnosti lokvi na kršu te živom svijetu u lokvama i vlažnim staništima. Nakon izlaganja, učenici su obišli Muzej krša u ZEC "Speleo kući" te su prošetali po Stazi ljekovitog bilja gdje su naučili o uporabi ljekovitog bilja i vegetaciji koja nas okružuje.
Projekt LIKE: Monitoring sova ušara uz sudjelovanje volontera po prvi puta organiziran u Hrvatskoj
U Buzetu je u subotu, 24. veljače 2018. održana radionica monitoring sove ušare pod nazivom "Čuvari sove ušare", koja je privukla brojne zaljubljenike u prirodu, rekreativce iz Istarske i Primorsko-goranske županije. Radionica je organizirana u sklopu projekta LIKE – Living on the Karst Edge, financiranog iz Programa Interreg Slovenija-Hrvatska 2014.-2020. od strane projektnih partnera Udruge Biom i Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Radionica je počela uvodnom prezentacijom o karakteristikama i značajkama sova ušara (lat. bubu bubo) te o metodama istraživanja i praćenja vrste. Znanstvenici smatraju da na području cijele Hrvatske ima između 800 i 1.200 parova velike sove ušare. Do sada je identificirano i 35 potencijalnih istarskih lokacija njihova gniježđenja, na nekim su već i pronađene pa se procjenjuje da ih je u Istri petnaestak do dvadesetak.
Nakon prezentacije i upoznavanja sudionika s načinom monitoringa, uslijedio je terenski dio koji se odvijao na obroncima Učke, Ćićarije i u kanjonu Mirne. Na svakoj točci po nekoliko je osoba provelo vrijeme od zalaska sunca do prvog punog mraka, osluškivalo ušare i bilježio svoja opažanja. Četrdesetak volontera rasporedilo se na 13 lokacija, a sove su pronađene na njih četiri.
Monitoring sova ušara od strane građana volontera uhodana je praksa u Sloveniji gdje se ornitolozi već dvadesetak godina oslanjaju na pomoć volontera, dok je u Hrvatskoj subotnja radionica prva takve vrste u Hrvatskoj.
Radionica "Čuvari sove ušare" jedna je od aktivnosti projekta LIKE koja se temelji na volonterizmu i "građanskoj znanosti" s ciljem prikupljanja što kvalitetnijih podataka u procesu monitoringa biljnih i životinjskih vrsta obuhvaćenih projektom.
Istarska županija glavni je partner projekta LIKE, kojeg provodi suradnji s partnerima iz Hrvatske i Slovenije, a usmjeren je na područje krškog ruba kojeg karakteriziraju prirodne ljepote i estetske vrijednosti nastale uslijed uzajamnog djelovanja prirode i čovjeka. Projektno područje proteže se kroz Obalno-kršku regiju u Sloveniji te Istarsku i Primorsko-goransku županiju u Hrvatskoj. Projektni izazov je uspostava formalne zaštite cijelog područja, a inovaciju predstavlja upravo participativan pristup upravljanju u kojemu se očekuje komunikacija sa svim korisnicima prostora od lokalnog stanovništva, pa do raznih znanstvenika i sportskih rekreativaca koji učestalo borave na tom prostoru, te posjeduju brojna znanja o stanju prirodnih vrijednosti tog podneblja.
U sklopu projekta Istarska županija priprema prijedlog stručne podloge za proglašenje regionalnog parka Ćićarija, a podaci s radionice monitoringa sove ušare bit će jedni od mnogih podataka prikupljenih principom građanske znanosti.
Poziv na radionicu monitoringa sove ušare "Čuvari velike ušare"
U sklopu projekta LIKE financiranog iz programa Interreg SI-HR, Udruga Biom u suradnji s Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) poziva sve zaljubljenike u prirodu, rekreativce i ostale zainteresirane građane da se odazovu pozivu na radionicu monitoringa sove ušare (Bubo bubo) u Istri.
Radionica će se održati 24. veljače 2018. od 14 do 21 sat u Hotelu Fontana u Buzetu. Terenski dio odvijat će se na obroncima Učke, Ćićarije i u kanjonu Mirne.
Na radionici će sudionici moći naučiti više o ekologiji sova ušara, metodama istraživanja i kako se uključiti u njihov monitoring. Ušare su jedne od najvećih sova na svijetu, a opaziti ih možemo na krškim stijenama istarskih planina i brda. Budući da reljefne specifičnosti Istre privlače ne samo ptice već i sve više penjača, njihov je utjecaj na ptice potrebno istražiti. Važnu ulogu u prikupljanju podataka s terena imaju ciljano educirani volonteri koji će povremeno obilaziti odabrane lokacije i bilježiti prisutnost ušara.
Sudjelovanje na radionici je besplatno. Prijaba je obvezna najkasnije do 22.2.2018. putem online obrasca: OBRAZAC
Više o samoj radionici i Udruzi Biom možete pronaći u prilogu.
Projekt LIKE: Poziv na radionicu "Problemi i razvojne prilike na krškom rubu"
U srijedu, 28. veljače 2018. s početkom u 17 sati u prostorima Općine Lanišće održat će se radionica za lokalno stanovništvo pod nazivom "Problemi i razvojne prilike na krškom rubu", s ciljem identifikacije problema i potencijala za bolji život na Krškom rubu.
Radionica će se održati u okviru projekta LIKE - Living on the Karst Edge (Živjeti na Krškom rubu), financiranog iz Programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2014.-2020., čiji je glavni cilj uspostava mehanizma upravljanja i učinkovit nadzor nad Natura 2000 područjem radi smanjenja pritisaka na očuvanje bio raznolikosti. Za realizaciju ovog cilja vrlo je bitna koordinacija rekreacijskih aktivnosti i svakodnevnog života na Krškom rubu.
Cilj radionice je identificirati potencijalne ili stvarne, postojeće probleme stanovništva sa šireg područja Općine Lanišće, nastale uslijed intenzivnog razvoja rekreativnih aktivnosti (penjanje, planinarenje, biciklizam, padobransko jedrenje i slično), kao i utvrditi mogućnosti koje to podneblje nudi za uspostavu prihvatljivog i održivog razvoja uz očuvanje prirode.
U ime Istarske županije (vodećeg partnera projekta LIKE ) i Zavoda za zaštitu prirode Republike Slovenije (partnera projekta LIKE zaduženog za provedbu radionica) provest će ju vanjski izvođač, poduzeće ZaVita, d.o.o.
Očekujemo da će se radionica završiti oko 19. sati.
Zbog organizacijskih razloga, molim vas da potvrdite svoju prisutnost najkasnije do ponedjeljka, 26. veljače 2018. putem maila: opcina.lanisce@pu.t-com.hr ili na telefon 052/661-060.
Istarska županija u provedbi EU projekta LIKE - Living on the Karst Edge
Nakon uspješno realiziranih projekata Underground istria www.underground-istria.eu (2008.), Karst Underground protection – KUP www.project-kup.org (2010. do 2012.) i projekta ŽIVO! www.speleo-house.eu (2014. do 2016.), Istarska županija provodi novi EU projekt naziva LIKE – Living on the Karst Edge, u sklopu Programa prekogranične suradnje sa Slovenijom za razdoblje 2014. do 2020. godine.
Istarska županija ovim novim projektom nastavlja razvijati ideju unaprijeđenja krškog područja Ćićarije, valoriziracijom prirodnih vrijednosti tog područja, te stavljanje istih u funkciju općeg društvenog i gospodarskog razvoja.
Projektne aktivnosti i dalje su usmjerene na razvoj Znanstveno edukacijskog centra Speleo kuća www.speleo-house.eu u mjestu Vodice u Općini Lanišće, kao svojevrsne krune dosadašnjeg višegodišnjeg rada Istarske županije na zaštiti i unaprijeđenju prirodnih potencijala istarskog krša. Kako bi osigurali veću prisutnost djece, mladih i svih ostalih skupina na područje Ćićarije, projektom će se izraditi veći broj edukacijskih Programa koje će provoditi stručno i osposobljeno osoblje projektnih partnera tijekom i nakon završetka projekta.
U planiranom trajanju od 30 mjeseci tj. zaključno s krajem veljače 2020 godine, projekt planira nizom aktivnosti i projektnim rezultatima doprinjeti gospodarsko društvenom razvoju područja.
Bitno je naglasiti i zajednički rad, odličnu komunikaciju i povezanost velikog broja stručnih, znanstvenih i upravnih institucija s obje strane granice koje unazad 10 godina zajedno s Istarskom županijom rade na unaprijeđenju i zaštiti krša prekograničnog područja. Upravo je ta kvalitetna suradnja rezultirala i partnerskom strukturom projekta LIKE koja je dodatna garancija za kvalitetno i uspješno provođenje svih planiranih aktivnosti.
Više o projektu i projektnim aktivnostima možete naći u privitku.
Tradicionalni susret klubova studenata Istre - Istrijada ove su godine organizirali Klub studenata „Istarski klub“ Rijeka i Klub studenata Istre „Mate Balota“ Zagreb, dodavši mu i temu – Povratak korijenima. S obzirom na pad zainteresiranosti studenata za ovakav tip aktivnosti u posljednje vrijeme, ideje su ovogodišnje Istrijade bile privlačenje šireg klupskog članstva tipom aktivnosti koji spaja zabavu i edukaciju, jače povezivanje dvaju klubova, ali i vraćanje aktivnosti na teme od kojih je sve i počelo, a to su očuvanje istarske kulture i tradicije.
Istrijada je organizirana u Znanstveno-edukacijskom centru Speleo kuća u Vodicama, 13. i 14. svibnja 2017, a sudjelovali su: Vanda Brandić, Luka Radovčić, Dino Ivaninić, Mateo Lazarić, Marko Vidić, Mario Aničić i Marina Lušetić iz Kluba studenata „Istarski klub“ Rijeka i Dina Bartolić, Mia Radović, Martina Alilović, Josip Miličević, Josip Lizzul, Mirta Borovac, Philippe Licul, Davide Primc, Igor Zenzerović, Antonio Banko, Tedi Banković i Tea Radović iz Kluba studenata Istre „Mate Balota“ Zagreb. Ovogodišnji je program zamišljen kao niz edukativnih i zabavnih aktivnosti u kojima sudionici sakupljaju bodove, a nagradu je za ukupne pobjednike osigurao Zip line Pazin, u obliku vaučera za dvije osobe.
Nakon dolaska u Vodice i upoznavanja s domaćinom, čuvarom prirode g. Mladenom Perčićem, organizatori su službeno otvorili Istrijadu, nakon čega su sudionici pomogli u pripremi namirnica za kuhanje pažula i naučili kako se priprema to tradicionalno istarsko jelo.
Nakon ručka počeo je natjecateljski dio Istrijade izvlačenjem parova koji su se zajedno natjecali kroz sve aktivnosti. Parovi su sastavljeni tako da su se spojili članovi različitih klubova, kako bi se međusobno bolje upoznali i povezali, a prvi su izazov i upoznavanje partnera imali već nakon ručka, kada se bodovao rezultat u popularnoj igri Alias. Uz puno smijeha i dobre zabave pobijedio je par Dino Ivaninić i Tedi Banković.
Sljedeća je aktivnost bio Pub kviz koji je sadržavao isključivo pitanja koja su se ticala istarske kulture, povijesti, prirode, zemljopisa i poneke trivijalne informacije. Parovi su grupirani u četiri grupe, od kojih se najinformiranijom pokazala grupa Labinjada koju su činili Dina Bartolić, Martina Alilović, Josip Lizzul, Davide Primc i Tea Radović. Večer se završila pokojom partijom Una i druženjem članova.
Za drugi su dan Istrijade bile predviđene dvije aktivnosti. Ujutro su sudionici nakon doručka naučili kako se kuha još jedno tradicionalno istarsko jelo – maneštra. Dok se ručak pripremao, ugostili su folkloraše iz RKUD-a Raša. Josip Pino Knapić održao je kratko predavanje o povijesti RKUD-a, istarskim narodnim instrumentima i plesu balunu, a Bruno Knapić objasnio je dijelove labinske nošnje i figure labinskog baluna. Radionica koja je usljedila razveselila je sudionike, s obzirom da su se i sami okušali u plesanju baluna, kojeg su više ili manje svladali, a za najbolje su plesne parove izabrani Mirta Borovac i Josip Lizzul te Dina Bartolić i Mateo Lazarić. Radionica je bila posebno zanimljiva s obzirom na to da su ju RKUD-ovci popratili živom glazbom na mihu i sopelama, a i privukla je mještane, koji su za zanimanjem promatrali kako se sudionici trude.
Ručak je prijao nakon fizičke aktivnosti, ali je i dobro došao za obnovu izgubljene energije, s obzirom na to da je nakon njega predviđen Lov na blago. Organizatorice su tokom vikenda po Vodicama sakrile naputke, koje su sudionici tražili po selu u grupama, kako bi ih naveli na mjesto skrivenog blaga. Uz puno trčanja i traženja, sakupljeni su i posljednji bodovi i podijeljena je glavna nagrada ukupnim pobjednicima, Dinu Ivaniniću i Tediju Bankoviću.
Istrijada se zatvorila zahvalom svih prisutnih za ugodan, zabavan i poučan vikend, ali što je najbitnije, i za veze koje su stvorene između dva kluba već ove godine, a koje garantiraju nove zajedničke aktivnosti i projekte i iduće akademske godine.
Dvadesetak učenika trećeg i četvrtog razreda OŠ Ivana Batelića iz Raše, boravilo je od 25.-26. travnja 2017. u Znanstveno edukativnom centru "Speleo kuća".
Tijekom terenske nastave učenici su obišli poučne staze uz stručno vodstvo čuvara prirode.
Šetnjom po mjestu Vodice djeca su se upoznala s osnovama važnosti krškog područja za dostupnost pitke vode.
U ZEC-u su učenici posjetili prezentacijski prostor "Muzej krša" gdje su razgledali izloške vezane za speleologiju.
Terenska nastava upotpunjena je i radionicom o načinu obrade drva u korisne predmete, tijekom koje su djeca imala priliku razgledati obrađene predmete vezane za vrijednu istarsku kulturnu baštinu.
Redovito godišnje okupljanje odreda izviđača "Istra"
Članovi odreda izviđača “Istra” boravili su od 01.- 02. travnja 2017. u ZEC “Speleo kuća” u Vodicama, na redovnom godišnjem okupljanju.
U programu je sudjelovalo ukupno 20 učesnika, članova kluba brđana “Niš’koristi”.
U sklopu redovnog godišnjeg okupljanja, ugostili su bivše izviđače i planinare pulskih odreda. Za njih je bio organiziran obilazak poučne pješačke staze uz stručno vodstvo čuvara prirode, djelatnika Javne ustanove Natura Histrica. Osnovna tema okupljanja je bila upoznavanje članova s novim modelima rada u Savezu izviđača Hrvatske.
U večernjim satima je upriličeno natjecanje u poznavanju i pjevanju izviđačkih pjesama.
U periodu od 22. do 25. rujna 2016. Društvo sportske rekreacije UPAS koristilo je dio zgrade ZEC "Speleo kuća" u Vodicama u svrhu edukacije o osobno usmjerenom planiranju za osobe s intelektualnim teškoćama.
Polaznici radionica su kroz vrijeme provedeno na edukaciji radili osobno usmjereno planiranje na vlastitim primjerima želeći se na taj način što više približiti realnim situacijama.
U pauzama su polaznici imali prilike upoznati se s prirodnom i kulturnom baštinom te su uz stručno vođenje obišli obližnje znamenitosti i poučne staze.
Slobodno vrijeme je provedeno u zajedničkom veselom druženju polaznika radionice.
Odjel za matematiku Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s Javnom ustanovom Natura Histrica, organizirao je od 21. do 26. lipnja 2016. godine u ZEC Speleo kući program Šumskih znanstvenih radionica za djecu dobi od 5 do 8 godina. Sudjelovalo je 40-tak djece iz Lovrana, Rijeke, Pule i Zagreba, među kojima i nešto starije djece (do 13 godina).
Program se sastojao od više znanstvenih radionica, ali i drugih aktivnosti kao što su planinarenje, šetnja edukativnom stazom, jahanje, likovne radionice, jutarnja joga i muzička večer s dječjim nastupima.
Znanstvene radionice odvijale su se u tri skupine: vrtićka, srednja i starija skupina.
Od znanstvenih radionica, za svaku od skupina održane su tri matematičke radionice, šest radionica UŠP Buzet iz programa Škola u šumi, šuma u školi, dvije astronomske radionice poznavanja zviježđa i promatranja nebeskih tijela teleskopom, jedna etnološka radionica o mitskim bićima Istre te jedna radionica potrage za blagom iz geografije i orijentacije u prirodi.
Mališani su uživali u zabavnim radionicama okruženi prekrasnom prirodom, a organizatori su iskazali namjeru da uskoro ponove ovako veselo i uspješno druženje.
Ovogodišnje druženje studenata Istarskih klubova iz Zagreba i Rijeke održano je u ZEC Speleo kući pod nazivom „Istrijada 2016“.
Druženje se održalo po 22. put, u terminu od 28.-29. svibnja 2016., u Vodicama.
Studenti su razgledali Speleo kuću i prezentacijski prostor „Muzej krša“, nakon čega je uslijedilo službeno otvaranje Istrijade.
Tijekom svog boravka u Vodicama članovi Istarskih klubova studenata su uz stručno vodstvo čuvara prirode JU Natura Histrica obišli poučnu stazu o ljekovitom bilju na kojoj su imali priliku uživo vidjeti ljekovito bilje ovoga kraja.
Razgledali su prirodu Ćićarije obilazeći stazu „Od izvora do izvora“ i na taj način posjetili okolna sela Dane, Trstenik, Rašpor, Račju vas, Lanišće, Podgaće, Klenovšćak i Brest.
Kroz razgovor s mještanima prikupljene su vrijedne informacije o prošlosti ovoga kraja te su sklopljena interesantna poznanstva s lokalnim stanovništvom među kojima su pronašli i same nekadašnje organizatore sada već tradicionalne Istrijade.
Grad Buzet nagradio sudionike Obiteljske olimpijade
Grad Buzet je i ove godine organizirao sada već tradicionalnu, šestu po redu Obiteljsku olimpijadu na kojoj je sudjelovalo preko 30 obitelji.
Sve sudionike ovog hvale vrijednog događaja, Grad je nagradio izletom u Vodice, u Znanstveno edukacijski centar „Speleo kuća“.
Tridesetak sudionika je 21. svibnja 2016. godine posjetilo Centar gdje su uz stručno vodstvo čuvara prirode Javne ustanove Natura Histrica razgledali obnovljeni objekt te su sudjelovali u zanimljivoj informativnoj radionici u prezentacijskom prostoru „Muzej krša“.
Nakon radionice posjetili su obližnje lokve i izvor vode u Vodicama, na poučnoj stazi „Od izvora do izvora“.
Na uređenoj poučnoj stazi „Putevima ljekovitog bilja“ sudionici su se upoznali s ljekovitim biljem ovoga kraja predstavljenom na informativnim tabelama, ali i s obiljem biljnih vrsta koje su sada u cvatu upravo duž poučne staze.
Mali i veliki Olimpijci nisu krili svoje oduševljenje Znanstveno edukacijskim centrom te su izrazili želju za skorim ponovnim posjetom Speleo kući.
Tijekom proteklog vikenda, 14.-16.5.2016.g. ZEC Speleo kuća je ugostila speleologe iz mađarske udruge BUBATE iz Budimpešte.
Gosti su unatoč lošim vremenskim uvjetima uživali u izletima po prekrasnoj prirodi ovoga kraja te su iskoristili svoj boravak i za posjet drugim dijelovima Istre.
Razgledali su Vodice, Lanišće, Brgudac i Korita te su posjetili značajni krajobraz Pazinski ponor i obišli pješačku stazu koja ga okružuje.
Pazinski ponor, sa svojim nekadašnjim prirodnim nastavkom Limskom dragom, predstavlja najljepši primjer specifične evolucije krške hidrografije i morfologije u Istri.
U zaštićenom krajobrazu Limskog zaljeva razgledali su ulaz u špilju sv. Romualda.
ZEC Speleo kuća je samo 6 km udaljena od slovenske granice što su članovi udruge BUBATE iskoristili za posjet jamama Medvejak i Radota u Sloveniji gdje su prikupili ove prekrasne fotografije.
U nadi da će ih vrijeme bolje poslužiti kod idućeg posjeta Speleo kući, nastavili su svoje putovanje prema kršu Trsta.
U sklopu Šumske škole - Regije zapad, u Vodicama se od 15.-17.04.2016. održao vikend tečaj za vođe patrola.
Tečaju je prisustvovalo 10 polaznika iz Pule, Rijeke i Buzeta te 6 predavača.
Prisutni su kroz dvodnevni tečaj prikupili vrijedne informacije kroz više tematskih područja.
Neke od tema koje su se obrađivale bile su:
- OSNOVE KOMUNIKACIJE
- ŽIVOT I RAD U IZVIĐAČKOJ GRUPI – Timske uloge i njihova svrha; Timski duh i kako ga potaknuti
- UVOD U PLANIRANJE IZVIĐAČKIH PROGRAMA – Struktura jatnog / patrolnog sastanka; Uzorni sastanak u živo ili putem snimke
- UVOD U PLANIRANJE IZVIĐAČKIH PROGRAMA – Struktura jatne / patrolne šetnje
- PRISTUPAČNOST IZVIĐAČKOG PROGRAMA – Socijalni razvoj djece i mladih – tolerancija i pomoć; Osnove i ciljevi izviđačkog programa
- PRISTUPAČNOST IZVIĐAČKOG PROGRAMA – Posebne potrebe djece i mladih; Prilagodba programa potrebama članova grupe
- NEPRIMJERENO PONAŠANJE – Važnost prepoznavanja neprimjerenog ponašanja; Okidači i razlozi za neprimjereno ponašanje; Emotivni razvoj djece i mladih; Prepoznavanje problema i moguća rješenja
- NAPREDNO PLANIRANJE IZVIĐAČKIH PROGRAMA – Sakupljanje ideja za planiranje programa; Ravnoteža aktivnosti u programu.
Osnovna tema koja se provlačila kroz akciju bila je Divlji zapad. Stoga su polaznici tečaja na aktivnostima nosili šešire i prigodnu odjeću.
Osamnaest članova kluba brđana Odreda izviđača Istra iz Pule boravilo je u ZEC "Speleo kuća" u Vodicama od 8. do 10. travnja 2016. godine.
Tema susreta bila je pomoć odraslih iskusnih voditelja kolegama i mlađim članovima.
Osim ove teme prisutni članovi su se upoznali i sa značajnom temom "Upravljanje kriznim situacijama u izviđačkim kampovima".
Posjetitelji su obišli stazu "Od izvora do izvora" te edukativnu stazu "Putevima ljekovitog bilja" uz stručno vodstvo djelatnika Javne ustanove Natura Histrica.
Istraživanje prisutnosti i distribucije mrazovca (Erannis ankeraria) u Istarskoj županiji
Članovi Hrvatskog herpetološkog društva – Hyla u suradnji s kolegom iz društva EGEA (Europsko geološko udruženje – za studente i mlade geologe) odradili su prvi terenski izlazak u sklopu projekta "Istraživanje prisutnosti i distribucije mrazovca (Erannis ankeraria) u Istarskoj županiji“.
Mrazovac je jedna od najugroženijih vrsta noćnih leptira iz porodice grbica u Europi. Vrsta je navedena u Dodatku II i IV Direktive o staništima Europske Unije i zakonom zaštićena u Republici Hrvatskoj u kategoriji strogo zaštićene zavičajne divlje svojte. Za ovu vrstu do sada postoje tek dva stara povijesna nalaza iz Hrvatske, iz Pule i Kaštela Starog. Cilj je ovog projekta potvrđivanje prisutnosti ove rijetke i lokalne vrste u Hrvatskoj.
Terenski obilazak terena trajao je od 12.3. do 14.3.2016. godine, a istraživači su posjetili područje sjeverne i središnje Istre. Prvi terenski izlazak nije rezultirao pronalaskom ove vrste, ipak, zabilježeno je preko 30 vrsta noćnih leptira za istraživano područje.
Fauna noćnih leptira u zimskim mjesecima puno je siromašnija od proljetne i ljetne faune te je sukladno tome ova brojka poprilično visoka.
Istraživači su prilikom svojeg boravka bili smješteni u Znanstveno edukacijskom centru „Speleo kuća“ – u Vodicama, za što se srdačno zahvaljuju Javnoj ustanovi Natura Histrica, Istarskoj županiji te Općini Lanišće.
Sunce, kiša ili snijeg na obroncima Ćićarije? Ukoliko planirate posjetiti Ćićariju, možete biti sigurni da vas neće iznenaditi nepovoljne vremenske prilike. Od 1. veljače 2016. godine su svim zainteresiranima dostupni podatci o vremenskim prilikama na Ćićariji putem portala www.istramet.hr . Podatci se osvježavaju u intervalima od 10 minuta.
U sklopu EU projekta ŽIVO! nabavljene su dvije meteorološke postaje za mjerenje vremenskih parametara – brzine i smjera vjetra, parametara tekućih oborina, barometarskog tlaka, temperature i relativne vlažnosti zraka. Jedna je postavljena na povišenom dijelu vodospreme Sv.Jelena u Općini Oprtalj, a druga na krovu Znanstveno edukativnog centra Speleo kuće www.speleo-house.eu , u mjestu Vodice u Općini Lanišće, u kojoj se nalazi i baza podataka u koju se pohranjuju podatci svakih 5 minuta.
Meteorološka postaja umjesto standardnih lopatica ili propelera za mjerenje brzine vjetra, imaju ultrazvučni senzor (s tri ultrazvučne sonde) koji koristi ultrazvuk za mjerenje smjera i brzine vjetra. Mjerenje vjetra temelji se na tome koliko vremena signal putuje iz jedne do druge sonde, a senzor za mjerenje oborina koji mjeri utjecaj pojedinih kapi kiše koje su pale na čeličnu površinu pomoću piezoelektričnog detektora. Ovakav detektor mjeri akustiku, odnosno jačinu zvuka svake pojedine kapi, s obzirom da veća kap napravi jači akustični signal nego manja kap kiše.
U Znanstveno edukacijskom centru Speleo kuća održana petodnevna zimska pustolovina
Petnaest mladih, neustrašivih polaznika iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja, provelo je 5 dana na programu Hrvatske udruge Outward Bound u pravim zimskim snježnim uvjetima! Ni snježna mećava i otežano kretanje na prometnicama u cijeloj Hrvatskoj, nije ih spriječilo da se odazovu ovoj jedinstvenoj avanturi.
Mladi uzrasta od 13 - 19 godina s iskusnim instruktorima udruge Outward Bound, te uz prisutnost stručnih suradnika Javne ustanove Natura Histrica, od 4. do 8. siječnja iskušali su se u outdoor izazovima, prostornoj orijentaciji, planinarenju, kao i u nizu timskih i problemskih zadataka u cilju razvoja njihovih vještina komunikacije, timskog rada, liderstva, a sve u prirodnom okruženju planine Ćićarije.
Bez mobitela i ostale tehnologije, čak su proveli i jednu noć bivakirajući u prirodi uz vatru, čime su stekli i niz vještina za preživljavanje u prirodi - od korištenja kompasa, loženja vatre, izrade bivka - skloništa za spavanje, a povratkom zasigurno su se vratili obogaćeni nizom vrijednih iskustava. Provedeni program posebno je orijentiran na poticanje kreativnosti i stvaralaštva djece i mladih. Cilj je polaznike naučiti više o svojim sposobnostima, osobnoj odgovornosti i timskom radu, te steći nova prijateljstva i lijepe uspomene, što dokazuju iskustva preko 2500 polaznika koji su dosad prošli kroz programe udruge.
Udruga Hrvatska škola Outward Bound posljednjih 10 godina provodi ovakve vrijedne programe za mlade u Hrvatskoj, a ovo je već treći put da udruga surađuje s Istarskom županijom i Znanstveno edukacijskim centrom Speleo kuća.
Dugogodišnjim angažmanom na međunarodnim projektima, Istarska županija u partnerskom odnosu s Općinom Lanišće i Javnom ustanovom Natura Histrica obnovila je i opremila napuštenu školu u selu Vodice, na obroncima Ćićarije. Misija Znanstveno edukacijskog centra je postati okosnica znanstveno-istraživačkih aktivnosti u domeni krša, njegove zaštite i unapređenja, ali i lokacija za provođenje multidisciplinarnih edukativnih programa. Naglasak je primarno na zaštiti krša i okoliša općenito, no u konačnici cilj nam je stvoriti sjedište projektnog rada, iskustvenog učenja, formalnog i neformalnog obrazovanja koje je u sinergiji s prirodom i potrebama lokalnog stanovništva.
Tečaj topografskog snimanja speleoloških objekata održao se u ZEC Speleo kuća u Vodicama od 11. do 13. rujna 2015. godine.
Tečaj je bio namijenjen speleolozima sa ili bez predznanja u topografskom snimanju i izradi nacrta speleoloških objekata, a za sudjelovanje su pozvane sve hrvatske speleološke udruge i speleološki odsjeci planinarskih društava. Osim hrvatskih speleologa za sudjelovanje su pozvani i slovenski speleolozi.
Voditelj tečaja bio je Matej Mirkac (Istarski speleološki savez, SU "Pula"), a voditelj stručnog dijela tečaja bio je Zlatko Balaš (SD "Karlovac")
Tečaj je održan sukladno najavljenom programu uz dodatak dva predavanja "Razvoj pribora za crtanje i mjerenje u speleologiji" i "Razvoj speleološkog nacrta" koja je održao Vlado Božić (SO HPD "Željezničar") 12. rujna.
Tečaj se sastojao od teoretskog dijela koji je održan u ZEC Speleo kući i praktičnog dijela koji je održan u okolici ZEC Speleo kuća i speleološkom objektu Maćeha pećina kraj Lanišća.
Na tečaju je ukupno sudjelovalo 33 sudionika iz 11 hrvatskih i jedne slovenske speleološke udruge, a program je u cijelosti realiziran prema planu uz dodatna dva predavanja te su ga polaznici uspješno savladali i izradili nacrte objekta.
U utorak 15. rujna 2015. u Vodicama je svečano otvoren Znanstveno edukacijski centar Speleo kuća.
Uz brojne goste događanju su se odazvali i župan Istarske županije mr. sc. Valter Flego, načelnik Općine Lanišće Neven Mikac te gradonačelnik Grada Buzeta Siniša Žulić.
Svečanost je započela europskom, hrvatskom i istarskom himnom, a pozdravni govor održala je voditeljica Projekta ŽIVO! Ljiljana Dravec.
U nastavku je uslijedio razgled kuće, kojeg je koordinator projekta Bruno Kostelić započeo u prezentacijskom prostoru krških posebnosti, odnosno Muzeju krša. Posjetitelji su imali prilike vidjeti izložbu špiljskog nakita i speleološke opreme, kao i suvremenu laboratorijsku i tehničku opremu kojom Speleo kuća raspolaže, nekoliko spavaćih soba koje omogućuju duži boravak većih skupina ljudi u prekrasnom krajoliku Ćićarije. Brojni uzvanici imali su tako priliku pobliže upoznati sve mogućnosti koje Speleo kuća nudi, i upoznati se s uvjetima korištenja objekta, kako u svrhu provođenja znanstvenih istraživanja i održavanja stručnih skupova, tako i u smjeru ekološkog turizma i edukacija.
Znanstveni dio projekta ŽIVO!, film, monografiju i stručnu studiju predstavili su, u konferencijskoj dvorani ZEC-a, dr.sc. Nadja Zupan Hajna iz Instituta za istraživanje krša ZRC SAZU iz Postojne, Alenka Koželj iz Nacionalnog laboratorija za zdravlje, okoliš i hranu iz Kopra te dr.sc. Josip Rubinić s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Projektni partner JU Natura Histrica organizirao je šetnju poučnom stazom „Putevima ljekovitog bilja“, nakon koje su posjetitelji uz zakusku nastavili druženje u Speleo kući u Vodicama.
Održana tiskovna konferencija povodom svečanog otvaranja ZEC Speleo kuće
Na današnjoj tiskovnoj konferenciji, održanoj u prostorijama Istarske županije u Puli, predstavnici Istarske županije i Javne ustanove Natura Histrica, predstavili su aktualnosti vezane za provedbu projekta Život-Voda! (akronim ŽIVO!) u sklopu kojega je osnovan Znanstveno-edukacijski centar Speleo kuća u mjestu Vodice.
Medijima su predstavljeni svi do sada ostvareni projektni rezultati, kao i budući planovi oko namjenskog korištenja ZEC Speleo kuće.
Projektom su provedene značajne investicije u slabo naseljenom i razvijenom području Ćićarije koje će zasigurno postati međunarodno središte za istraživanje krša, nastavu u prirodi i rad usmjeren na zaštitu prirode i okoliša.
Otvorenju Znanstveno-edukacijskog centra planiranom za utorak 15. rujna u 11 sati u Vodicama prisustvovati će župan Istarske županije mr. sc. Valter Flego, gradonačelnik grada Buzeta Siniša Žulić kao i načelnik općine Lanišće Neven Mikac te brojni drugi uzvanici.
U subotu 5. rujna 2015., u sklopu međudržavne manifestacije Dan otvorene granice Vodice – Golac u Znanstveno edukacijskom centru Speleo kuća u Vodicama je premijerno prikazan edukativni dokumentarac "ŽIVO! - život i voda na kršu".
Uvodno su ga, na konferenciji za novinare, predstavili dr. sc. Nadja Zupan Hajna, voditeljica EU projekta ŽIVO! projektnog partnera ZRC SAZU Instituta za istraživanje krša iz Postojne te predstavnici vodećeg partnera Istarske županije zajedno s projektnim partnerom JU Natura Histrica.
Film je snimljen u sklopu projekta "ŽIVO!", a s ciljem promocije života na kršu s obje strane granice. Naglasak filma je na zaštiti voda u podzemlju i značaju krških izvora za kvalitetnu opskrbu stanovništva pitkom vodom.
U subotu 5. rujna, u sklopu obilježavanja Dana otvorene granice Vodice – Golac, na Ćićariji je svečano otvorena poučna staza "Putevima ljekovitog bilja".
Stazu je otvorio načelnik općine Lanišće g. Neven Mikac, dok je stručno vodstvo poučnom stazom, svim zainteresiranim posjetiteljima upriličio Slavko Brana, stručni suradnik JU Natura Histrica.
Staza je opremljena s deset edukativnih tabela te klupama, a postavljena je u sklopu projekta ŽIVO! – Život – Voda!.
Područje Ćićarije u okolici Vodica iznimno je bogato samoniklim ljekovitim biljem, a postoji i duga tradicija njegova korištenja. S ciljem da saznanja o vrijednosti i ljekovitosti samoniklog bilja ovog područja budu sačuvana i prenesena novim naraštajima, JU Natura Histrica pripremila je i postavila ovu tematsku poučnu stazu, koja je ujedno i prva edukacijska staza u Istri koja prezentira ljekovito bilje.
Poziv na premijeru edukativnog dokumentarnog filma
Institut za istraživanje krša - ZRC SAZU izradio je edukativni dokumentarni film s naglaskom na zaštitu voda u podzemlju i značaj krških izvora za kvalitetnu opskrbu stanovništva pitkom vodom.
Film ćemo premijerno prikazati na Danu otvorene granice Vodice – Golac prve subote u rujnu u Speleo kući.
U Speleo kući u Vodicama poletarci i pčelice osvajali oznake vještine „Prirodnjak“, „Robinzon“ i „Mowgli“
Mala grupa poletaraca i pčelica Odreda izviđača „Istra“ iz Pule s gostima iz Buzeta, boravila je od 24.-28.06.2015. u Znanstveno-edukativnom centru „Speleo kuća", u Vodicama. Tijekom svog boravka izvodili su redovite izviđačke aktivnosti, kao što su dizanje i spuštanje zastave, izrada skloništa od šatorskih krila, patrolni sastanci, smotre kreveta i soba te zabavne večeri.
Program je bio najzanimljiviji dio njihovog boravka. Svi su poletarci i pčelice radili na osvajanju oznaka vještine „Prirodnjak“, „Robinzon“ i „Mowgli“. To su ostvarili razgovorima o zaštiti prirode, šuma, biljaka i životinja, zaštiti od požara, naučili su nešto o pticama i ostalim životinjama koje obitavaju na Ćićariji te načinu na koji se herbariziraju biljke.
Najveći izazov bilo je polaganje vještine 15-kilometraša, kada su svi učesnici, od prvašića do najstarijeg, starješine odreda, propješačili put od Vodica do lokve u Trsteniku i natrag, dužine oko 16 kilometara. Na kraju kolonije svi poletarci su s ponosom osvojili zadane vještine.
Buzetski mališani učili o zaštiti vode na kršu (26. - 27.05.2015.)
Znanstveno edukacijski centar Speleo kuća u Vodicama (Općina Lanišće) krajem svibnja okupio je polaznike Dječjeg vrtića Grdelin i učenike Osnovne škole Vazmoslav Gržalja te njihove odgojitelje i učitelje na edukativnim radionicama o zaštiti vode na kršu.
Radionice je organizirao Upravni odjel za održivi razvoj Istarske županije u okviru europskog projekta Život – Voda (Živo!), dok je sama provedba radionica prepuštena stručnjacima udruge Bioteka. Za 50 – ak sudionika provedene su četiri radionice osmišljene na principu iskustvenog učenja, u cilju boljeg upoznavanja krških obilježja i fenomena te podizanja svijesti o važnosti zaštite krša za kvalitetu pitkih voda.
U utorak 26.05.2015. su radionicama prisustvovali predškolski uzrasti te treći i četvrti razredi područnih škola Livade, Vrh, Roč i Lanišće, koji su pomoću demonstracijskih pokusa i vježbi na maketi krškog vodonosnika naučili kako nastaju krški fenomeni, koji je utjecaj kiselih kiša na okoliš, kako onečišćenje dospijeva u podzemne vode i ugrožava pitke vode, a time i razne biljne i životinjske vrste te čovjeka. Idućeg su dana iste radionice prošli i njihovi odgojitelji, odnosno učitelji u cilju osposobljavanja za samostalnu provedbu sličnih sadržaja u budućnosti. Za sudionike ovih radionica oba dana organizirana je edukativna šetnja u prirodi uz stručno vodstvo djelatnika Javne ustanove Natura Histrica.
Stručni skup o aktivnostima i rezultatima EU projekta ŽIVO! (14. - 15.5.2015.)
Za 40-ak sudionika iz Hrvatske, Slovenije i Kanade, predstavnika projektnih partnera projekta ŽIVO! i speleoloških klubova, stručnih i znanstvenih institucija koje se bave temom krša, prvog je dana skupa, uz predavanja u Postojni, organizirana stručna ekskurzija dolinom Matarskega podolja, posjet jami Dimnice i vodovodu Rižana.
Na drugom danu stručnog skupa, kojeg su u ZEC Speleo kući ugostili Istarska županija i Općina Lanišće, prezentirani su rezultati znanstvenih istraživanja provedeni u sklopu ovog međunarodnog projekta, a njime su bile obuhvaćene teme poput topografije, podneblja i geoloških posebnosti sjeverne Istre, vodnih resursa, kvalitete krških voda i biospeleologije sjeverne Istre. U poslijepodnevnom dijelu uslijedila je stručna ekskurzija koja je započela u selu Rašpor, gdje se nalazi najdublji speleološki objekt na području Istarske županije. Ekskurzija je nastavljena vožnjom do Pazina i razgledavanjem Zarečkog krova. Zadnja točka stručne ekskurzije bila je Pazinska jama, odnosno ponor Pazinčice kao najslikovitiji primjer djelovanja prirodnih sila na krški teren Istre.
Neformalna edukacija kroz sportske i pustolovne izazove
Znanstveno edukacijski centar Speleo kuća u dva je navrata ugostio neprofitnu organizaciju Outward Bound Hrvatska. U siječnju i ožujku 2015. godine Centar je poslužio kao lokacija održavanja programa za prevenciju nasilja među mladima sufinanciranog sredstvima Ministarstva socijalne politike i mladih. Dvadesetak polaznika iz cijele Hrvatske u dobi između 15 i 19 godina sudjelovalo je u ovom jedinstvenom programu razvoja sposobnosti i poticanja pozitivnih promjena.
Osnovni cilj ovog programa bio je pomoći polaznicima rješavati sukobe s vršnjacima koristeći nenasilne metode. Fokus provedenih aktivnosti bio je na osobnom razvoju polaznika i stjecanju novih vještina kroz iskustveno učenje u prirodi. Poseban naglasak stavljen je na poboljšanje komunikacijskih vještina i vještina timskog rada. Programom se potiče osvještavanje osobnih granica i učinkovitije suočavanje s izazovima. Također, neki od ciljeva ovog programa bili su vezani uz razvoj osjećaja osobne odgovornosti i pozitivnije slike o sebi, bolje razumijevanje vlastitih reakcija u stresnim situacijama te poboljšanje vještina snalaženja u prirodi.
Na samome početku programa polaznici se kroz razne igre i kreativne radionice međusobno upoznavaju i usvajaju principe i pravila rada. U prvom dijelu programa polaznike se priprema za samostalan boravak u prirodi i što bolje funkcioniranje u grupi. Polaznike se, raznim metodama „briefinga“ i „debriefinga“, osvještava da više nisu pojedinci nego dio grupe i da posljedice za vlastita djela više ne snose samo oni, već cijela grupa. U ovom dijelu programa analiziraju se potencijalni uzroci sukoba: međusobno nerazumijevanje i osuđivanje, potreba za samodokazivanjem, različiti životni stavovi, zavist, slabo samopoštovanje i nesigurnost, kukavičluk i slično.
Središnji dio programa vezan je uz boravak u prirodi i rad na terenu. Polaznici su suočeni s potpuno novim uvjetima rada (hladnoća, magla, vjetar, mrak...) na koje ne mogu utjecati. U ovom dijelu programa polaznici o većini stvari odlučuju sami i samim time postaju odgovorni za svoja djela. Veći dio dana je vezan uz fizičku aktivnost što dovodi do umora, a time i povećanih frustracija i nervoze kada dođe do određenih problema. Polaznici su u tim trenucima potaknuti da razgovorom i kao grupa, na jedan demokratski način, riješe postojeće probleme.
Završni dio programa vezan je uz služenje zajednici i razvoj senzibiliteta prema ljudima i životinjama. U suradnji s lokalnim stanovništvom, polaznici su pomagali u čišćenju i uređivanju groblja te prikupljanju otpada u selu. Polaznici su imali priliku raditi s konjima, jahati ih i pomoći u čišćenju njihovih štala.
Prva dva dana provode se u Vodicama, dio u Znanstveno edukacijskom centru, a dio u njegovom dvorištu i neposrednoj blizini. Polaznici potom započinju kružnu pješačku rutu: Vodice – Gomila – Orljak – Planinarski dom Korita – Lanišće – Podgaće – Prapoće – Klenovšćak – Žbevnica – Dane – Vodice. Prolazak ove rute izvodi se kroz 3-4 dana, ovisno o motivaciji i fizičkoj spremi polaznika. Posljednja dva dana provode se u Vodicama i okolici.
Tijekom vikenda od 12. – 14. travnja 2013. godine, 30-ak članova Hrvatske udruge za promicanje preživljavanja u prirodi (www.extremesurvive.com) boravilo je u Znanstveno edukacijskom centru Spelo kuća u Vodicama.
Članovi udruge su sunčan i lijep vikend iskoristili za šetnje uz dolinu i upoznavanje raznolike vegetacije koja se počela razvijati nakon zime te provođenje ostalih planiranih aktivnosti poput posjeta staništa medvjeđeg luka i prepoznavanje i detektiranje sličnosti i razlike s otrovnim biljkama (kozlac i mrazovac). Boravak u prirodi iskoristili su i za učenje čitanja oznaka na mapi i snalaženja u prostoru uz pomoć mape, kao i za pripremu logorske vatre i druženje s mještanima.
U podnesenom izvješću upravljačkom tijelu ZEC Speleo kuće, članovi udruge su naglasili susretljivost i ljubaznost domaćina i mještana Vodica uz napomenu da će im ti susreti ostati u lijepom sjećanju sa željom da se i ubuduće ponove. Također su pohvalili i komfor koji su imali u ZEC Speleo kući uz nadu da će ubuduće moći upriličiti više ovakvih druženja.
Izbor sadržaja, događanja i aktivnosti u ZEC Spelo kući provodi njeno Upravljačko tijelo kojeg čine predstavnici Istarske županije, Javne ustanove Natura Histrica, Općine Lanišće i Osnovne škole Vazmoslava Gržalje iz Buzeta. Obveza Upravljačkog tijela je osigurati korištenje objekta za organizaciju sadržaja znanstveno edukativnog karaktera ili ustupanje prostora na korištenje za slična događanja i aktivnosti.